Jak zrobić romantyczną kolację dla faceta?

Photo by Roy Varga
Photo by Roy Varga

Nieuchronnie zbliżają się Walentynki, a Ty nie masz pomysłu na prezent dla swojego mężczyzny? Nie przejmuj się! Faceci mają to do siebie, że zazwyczaj są o wiele bardziej pragmatyczni niż kobiety, więc od pluszowego misia bardziej ucieszy ich śrubokręt, a zamiast kartki walentynkowej w kształcie serca woleliby najzwyklejszą w świecie zapalniczkę. Jest jednak jeden, niezawodny prezent, który dla kobiety nie jest totalnie abstrakcyjnym i niezrozumiałym tworem, a zawsze wywoła promienny uśmiech na twarzy faceta.
Cóż to takiego? Oczywiście, że jedzenie!

Kochanie, co dziś na kolację?

Na takie pytanie jak najbardziej możesz zalotnie odpowiedzieć „Ja!” – każdy facet z całą pewnością się ucieszy i niezwłocznie rozpocznie konsumpcję. Jednakże, serwowanie takiego nietuzinkowego dania obarczone może być pewnym ryzykiem – szczególnie, jeśli nie masz pewności co do tego, czy Twój wybranek serca aby na pewno nie jest kanibalem. Poza tym, niektóre kobiety bywają ciężkostrawne lub powodują zgagę. Warto więc zastanowić się nad jakimś innym posiłkiem, który będzie bezpieczniejszy dla obojga z Was.

Zasada Pareto w kuchni

Pewien Włoch, Vilfredo Pareto, sformułował kiedyś zasadę, zgodnie z którą 20% pracy przynosi 80% efektu, a pozostałe 80% pracy – zaledwie 20% efektu. Reguła 80/20 pojawia się w wielu różnych formach i chyba we wszystkich dziedzinach życia. Warto więc zastosować ją również w kuchni. Zresztą, i tak prędzej czy później prawidłowość ta dopadnie Cię także tutaj. Pamiętaj więc o tym, że jeśli 80% swojego cennego czasu na tworzenie romantycznej kolacji spędzisz w kuchni, to owoc tej ciężkiej pracy stanowił będzie jedynie 20% zadowolenia i zachwytu ze strony mężczyzny. Nie warto więc aż tak się wysilać – lepiej w kuchni spędzić zaledwie 20% czasu i tym samym zagwarantować sobie aż osiemdziesięcio-procentowy zachwyt nad Twoim daniem!

Wykaż się więc kreatywnością i zastanów jakie danie wymaga od Ciebie jedynie 20% zaangażowania, a zarazem jest zjadliwe. Warto zrobić szybki przegląd zawartości lodówki i kuchennych szafek. Wszelkiego typu dania gotowe, które wystarczy jedynie podgrzać, albo sprawdzone przepisy na szybkie potrawy, będą Twoimi sprzymierzeńcami. Inspiracją może być wzorcowa kolacja, którą Sherry Argov opisała w swojej książce. Z własnego doświadczenia wiem, że przeróżne wersje tego dania zawsze okazują się niesamowitą pieszczotą dla męskiego podniebienia. Proponuję więc przygotowanie Smakowitych Maczanek w następujący sposób:

Obrane z folii parówki wrzuć do wrzątku, lub do mikrofalówki (w mikrofalówce lubią bardzo szybko pękać, więc bezpieczniej będzie gotować je w wodzie). Podczas, gdy parówki się gotują, przygotuj zestaw sosów do Twojego dania. Wyciągnij z lodówki keczup, musztardę oraz majonez. Ugotowane parówki szybciutko pokrój na plastry grubości ok. 2-2,5 cm. Danie najlepiej smakuje na ciepło, więc podaj je od razu po przygotowaniu.

Kolejnym sprawdzonym daniem na romantyczną kolację dla faceta jest pizza. Wspaniale, jeśli potrafisz przygotować ją samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać Zasady Pareto! Więc jeśli Twój sprawdzony przepis wymaga budzenia naczyń ciastem drożdżowym, to schowaj mąkę z potworem do szafki i zamów pizzę on-line. Pamiętaj jednak, że czas oczekiwania na dostarczenie pizzy do domu jest bardzo długi (szczególnie w Walentynki!), więc zadbaj o to, by zamówić ją odpowiednio wcześniej.

Je się oczami, uszami, sercem…

To nie żadna nowość, ani nie wiedza tajemna, że ładnie podane danie smakuje lepiej. Koniecznie postaraj się więc o efektowne zaserwowanie tej kolacji. I właśnie na to powinno być przeznaczone pozostałe 80% Twojego czasu i zaangażowania. Smutna informacja jest jednak taka, że cała ta praca zostanie przez mężczyznę dostrzeżone zaledwie w 20%. Ale nie przejmuj się tym – po prostu postaraj się, by te 80% stanowiło dla Ciebie jak największą zabawę i przyjemność. W ten sposób dla Ciebie będzie to więc zaledwie 20% wysiłku, ale za to aż 80% radochy!

Kolacja z motywem przewodnim w kształcie serca idealnie wpisuje się w walentynkowy klimat. Decydując się więc na przygotowanie Smakowitych Maczanek, koniecznie ułóż z nich na talerzu wielkie serce. Możesz zaszaleć i z keczupu, musztardy oraz majonezu również narysować kilka pięknych, kolorowych kleksów w kształcie serduszek – efekt WOW gwarantowany! Jeżeli natomiast gwoździem programu jest pizza, to składając zamówienie koniecznie poproś, by na pudełku narysowano wielgachne serce. (Na wszelki wypadek miej jednak pod ręką flamaster, gdyby okazało się, iż w pizzerii zapomniano o Twojej prośbie.)

Serce na talerzu to jedna, a otoczka i klimat to druga kluczowa kwestia, wpływająca na atrakcyjność przygotowywanej kolacji. Zadbaj więc o eleganckie nakrycie do stołu, nastrojową muzykę i świece. Nie przesadź jednak z nadmiernym tworzeniem atmosfery. Mężczyźni mimo wszystko lubią widzieć co jedzą, więc leciutki półmrok będzie o wiele bardziej wskazany, niż totalna ciemność delikatnie rozjaśniona wątłym blaskiem świecy. Zbyt nastrojowa muzyka może również wprawić Twojego lubego w nastrój senności. A jak wiadomo – przytomny facet jest o wiele bardziej przydatny niż taki, który śpi twardo jak student na wykładzie w piątek rano (i jeszcze na dodatek głośno chrapie!).

Całą kolację koniecznie trzeba doprawić szerokim uśmiechem, a na wszelkie komplementy i zachwyty odpowiadać skromnym „Dziękuję”. Facet na pewno będzie zachwycony!

Polecam,
J.H.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s